Český nebo slovenský řidičský průkaz (jakož pocházející od členských států EU) není třeba přepisovat.
Pokud máte trvalý pobyt v Německu, můžete si nechat přepsat i řidičský průkaz na německý. Není to ovšem povinné a nehrozí Vám za to nějaká pokuta. Je ovšem možné, že vám po přepisu řidičáku český/slovenský řidičák vezmou, ovšem není to pravidlo, asi záleží na úřednících. Výhoda přepisu na německý řidičák může být např. při silniční kontrole - nebudou vás podezřívat, že jste si po ztrátě německého řidičáku nechali dělat řidičák v Česku/na Slovensku :).
Pokud jste se odhlásili z trvalého pobytu v Česku/Slovensku, můžete si už vyřídit pravděpodobně už jen německý řidičák.
Pokud máte např. stále českou/slovenskou občanku, je lepší si ponechat taky český/slovenský řidičák.
Obsah |
Zpravidla v místě trvalého pobytu na obecním úřadě (Bürgeramt, KVR) a nebo dopravním úřadě (Fahrerlaubnisbehörde). Vyřízení trvá asi 4 týdny.
Např.:
Určitě výhodné vyměnit, pokud hodláte v Německu dlouhodobě pobývat. Následná např. ztráta řidičáku by byla totiž komplikovanější. Muselo by se pro nový řidičák zajet do Česka do místa původního trvalého bydliště, kde byl řidičák vystaven a vše by tedy trvalo podstatně déle.
Pokud jste se v Česku nebo Slovensku odhlásili z trvalého bydliště, můžete si nový řidičák vystavit už pouze v Německu.
Nevýhoda je, že při kontrole stojíš vždy déle, zvláště pokud řídíte auto s německými poznávacími značkami. Policie se často vyptává proč máte český řidičák když v Německu pracujete a bydlíte. Vše chtějí nejdřív dobře ověřit. Asi podezřívají, že jste o řidičák v Německu přišli a nechali jste si vystavit nový v Česku.