Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: nárok na Familiengeld při pobírání českého rodičovského příspěvku  (Přečteno 36682 krát)
mafyk



Karma: 0
Příspěvků: 51



WWW
« : Říjen 29, 2019, 02:58:31 pm »

Zdravím,
byl někomu uznán nárok na Familiengeld v situaci kdy otec (já) pracuje v Něměcku, matka a dítě žijí v Česku a matka pobírá rodičovký příspěvek?

Sociálka mi žádost zatím zamítla se zdůvodněním, že český rodičovský příspěvek je podobná dávka jako Familiengeld, takže se jeho výše odečíta of Familiengeld příspěvku a protože je vyšší, nemám nárok. To by mi přišlo i logické, ale zde https://www.elterngeld.de/familiengeld/#gref jsem našel jsem toto:

Wenn du mehr als 12 Monate Elterngeld beziehst, weil du beispielsweise Partnermonate in Anspruch nimmst oder Elterngeld Plus beantragt hast, bekommst du das Familiengeld dennoch ab dem 13. Lebensmonat parallel. Denn die Leistung ist unabhängig vom Elterngeld-Bezug.

To znamená, že německý elterngeld není překážkou pobíraní familiengeld a nijak se od sebe ty dvě dávky neodčítají. Běžně jsou tyhle pravidla stejná v celé EU, tudíž bych očekával, že se stejně bude posuzovat český Elterngeld.

Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Listopad 05, 2019, 08:43:51 pm »

Asi přijde na to, jak je onen český příspěvek v zákonech formulován. Německé "Elterngeld" není dávka či příspěvek, je to náhrada ušlé čisté mzdy. Pokud to, co bereš v ČR (nevyznám se v tom, nikdy jsme to tam nebrali) je příspěvek ze sociálních fondů a nikoliv náhrada mzdy, docela dobře si dokáži představit, že to bavoráci odečtou. Koneckonců je to náhrada dřívějšího "sporákovného". Protože už stát teď dokonce hradí místo ve školce, řekl bch, že to dácek už stačí. Na druhou stranu samozřejmě kdo by nebral, když dávají, žeano Smích
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
petra_86



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #2 : Prosinec 13, 2019, 09:49:21 am »

Přifařím se s dotazem na Familiengeld. Nějak se nemůžu dobrat, jak to je. Jeden web uvádí, že Familiengeld je jen v Bavorsku, jinde, že je i v Sasku, a nakonec třetí web napíše, že Bavoři ho nedávno zrušili a zůstává tak jen v Sasku. Pochopila jsem, že je to zemský příspěvek závislý na rozhodnutí dané spolkové země. A také že jednou z podmínek je trvalé bydliště na území Německa, ovšem v mnoha diskuzích se ozývají pendleři, kteří žijí v ČR. Jak to tedy je? Díky všem.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München